Jeg undrer min ofte. Undrer mig over hvorfor vi i dette samfund fortsat skal rende rund og behandle hinanden dårligt. Alt den sladder og alle de negative kommentarer der flyver rund i luften. Hvorfor er det lige, at mange har så travlt med at forsøge at pille alle andre ned. I stedet for bare at koncentrere sig om sit eget liv ? Tænk bare på hvor fedt et liv alle i virkeligheden kunne skabe for dem selv, hvis de stoppede med at bruge alt energi på alle andres liv. Og i stedet for lagde alt den energi i at skabe lidt mere kvalitet i deres eget liv.

Et samfund, hvor det er blevet alment og nærmest normalt at blande sig og have en mening om alle andres liv. Det betyder vel ikke, at man ikke må bruge sin intelligens, steppe lidt op i livet, og starte med at leve et langt federe liv. Du får nemlig lige præcis mere af det du omgiver dig med. For hver gang du går og brokker dig over andres måde at leve deres liv på, propper du samme negativitet ned over dit eget liv. Og for hver gang du taler dårligt om andre, sender du ubevist også signaler om, at det er ok at tale sådan om dig.

Gider du virkelig bruge dit liv på det ? Jeg gider i hvert fald ikke. Vi er alle i dette samfund født med den samme fødselsgave, med retten til at leve og bestemme over vores eget liv. Med retten til at gøre lige det der giver mening for os. Går du stadig rundt og taler negativt og blander dig i det ? Så har du i hvert fald ikke forstået at leve dit eget liv.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *